USATF.tv
NationWide

Event Listing

Event Logo 2018 USATF Masters Outdoor Track & FIeld Championships
Thursday, July 26, 2018 - Sunday, July 29, 2018
Eastern Washington University
Spokane, WA






PHOTOS

1_Scott_Daphne_2018-Spokane 3_Sheeran_Joe_2018-Spokane
2_Landau_Kate_2018-Spokane 4_Vergin_Roger_2018-Spokane


PACIFIC NORTHWEST SCOREBOARD     complete meet results

Place

Name

Div

Event

City / Club

Performance

U.S records & multiple titles

1

Kate Landau

W40-44

10000m

Tacoma, WA

34:53.32

U.S. record

1

Carl Combs

M50-54

1500m

Cheney, WA / Club Northwest

4:33.75

1

Carl Combs

M50-54

5000m

Cheney, WA / Club Northwest

16:14.14

1

Christine Eckstein

W30-34

800m

Vale, OR

2:26.74

1

Christine Eckstein

W30-34

1500m

Vale, OR

5:08.05

1

Janice Bradley

W80-84

Hammer Throw

Battle Ground, WA

16.10m

1

Janice Bradley

W80-84

Weight Throw

Battle Ground, WA

7.58m

1

Joe Sheeran

M60-64

5000m

Ellensburg, WA / Club Northwest

17:46.10

1

Joe Sheeran

M60-64

10000m

Ellensburg, WA / Club Northwest

36:52.04

1

Marina Worsley

W70-74

200m

Bainbridge Island, WA

41.75

1

Marina Worsley

W70-74

400m

Bainbridge Island, WA

1:35.74

1

Rick Becker

M60-64

1500m

Selah, WA / Club Northwest

4:50.67

1

Rick Becker

M60-64

2000m Steeplechas

Selah, WA / Club Northwest

7:48.44

1

Roger Vergin

M80-84

200m Hurdles

Poulsbo, WA / Club Northwest

43.94

1

Roger Vergin

M80-84

Pole Vault

Poulsbo, WA / Club Northwest

1.90m

1

Roger Vergin

M80-84

Long Jump

Poulsbo, WA / Club Northwest

3.55m

1

Roger Vergin

M80-84

Triple Jump

Poulsbo, WA / Club Northwest

7.95m

1

Roger Vergin

M80-84

Pentathlon

Poulsbo, WA / Club Northwest

2618 pts.

 

 

 

 

 

 

1

Quincy Maggit

M40-44

100m

Auburn, WA

11.74

1

Dena Birade

W45-49

100m

Bellingham, WA / ReadySetGo Spr

13.32

1

Michael Bradecamp

M50-54

400m

Blaine, WA

57.24

1

Dylan Kent

M30-34

1500m

Seattle, WA / Club Northwest

4:14.64

1

Lance Thompson

M40-44

5000m

Seattle, WA / Club Northwest

16:20.54

1

Laurent Birade

M50-54

400m Hurdles

Bellingham, WA / Ready Set Go Sprinters

1:02.60

1

Aaron Roche

M30-34

3000m Steeplechas

Seattle, WA / Seattle RC

11:55.78

1

Scott Rick

M55-59

High Jump

Bellingham, WA

1.70m

1

McKane Lee

M30-34

Pole Vault

Arlington, WA / Pro Vault NW

4.57m

1

Becca Peter

W35-39

Pole Vault

Lopez Island, WA / Club Northwest

2.20m

1

Rena Wong

W55-59

Pole Vault

Federal Way, WA / Pro Vault NW

2.30m

1

Quincy Maggit

M40-44

Long Jump

Auburn, WA

6.16m

1

Joe Smith

M60-64

Triple Jump

Lynnwood, WA

10.67m

1

Therese Theofelis

W50-54

Discus Throw

Federal Way, WA

21.96m

1

Patrick McCormick

M30-34

Javelin Throw

Olympia, WA

54.49m

1

Robert Willmott

M40-44

Weight Throw

Covington, WA / SeattleMasters A

16.44m

1

Tim Shannon

M55-59

Weight Throw

Seattle, WA

17.02m

1

Daphne Scott

W55-59

Pentathlon

Ferndale, WA / Club Northwest

3309 pts.

2

Marina Worsley

W70-74

100m

Bainbridge Island, WA

19.55

2

Roger Vergin

M80-84

100m

Poulsbo, WA / Club Northwest

15.99

2

Charles Brocato Sr.

M70-74

400m

Gig Harbor, WA / Club Northwest

1:09.45

2

Tony Gerbino

M50-54

800m

Shoreline, WA / Club Northwest

2:14.39

2

Marina Worsley

W70-74

800m

Bainbridge Island, WA

4:15.46

2

Susan Pappalardo

W50-54

1500m

Kirkland, WA / Club Northwest

5:25.30

2

Rick Becker

M60-64

5000m

Selah, WA / Club Northwest

18:22.64

2

Daphne Scott

W55-59

80m Hurdles

Ferndale, WA / Club Northwest

16.26

2

Orville McDonald

M40-44

400m Hurdles

New Castle, WA

1:06.16

2

Russell Jacquet-Acea

M65-69

300m Hurdles

Seattle, WA / Club Northwest

50.86

2

Philip Milliman

M65-69

High Jump

Sequim, WA / Pro Vault NW

.95m

2

Roger Vergin

M80-84

High Jump

Poulsbo, WA / Club Northwest

1.15m

2

Frederick Zapf

M75-79

Pole Vault

Issaquah, WA / Pro Vault NW

2.10m

2

Charles Milliman

M85-89

Long Jump

Sequim, WA

1.64m

2

Robert Sheedy

M75-79

Triple Jump

Port Angeles, WA

6.80m

2

Robert Sheedy

M75-79

Shot Put

Port Angeles, WA

10.20m

2

Janice Bradley

W80-84

Discus Throw

Battle Ground, WA

14.82m

2

Aaron Linerud

M45-49

Javelin Throw

Washougal, WA

41.71m

2

Robert Sheedy

M75-79

Javelin Throw

Port Angeles, WA

29.02m

2

Janice Bradley

W80-84

Javelin Throw

Battle Ground, WA

12.01m

2

Robert Willmott

M40-44

Hammer Throw

Covington, WA / Seattle Masters A

46.29m

2

Aaron Linerud

M45-49

Hammer Throw

Washougal, WA

46.93m

2

Aaron Linerud

M45-49

Weight Throw

Washougal, WA

13.80m

2

George Mathews

M70-74

Weight Throw

Edmonds, WA / Seattle MastersAC

16.80m

2

William Won

M55-59

Pentathlon

Tumwater, WA / Club Northwest

2455 pts.

2

Russell Jacquet-Acea

M65-69

Pentathlon

Seattle, WA / Club Northwest

3420 pts.

3

Michael Hainsworth

M45-49

200m

Seattle, WA

25.56

3

Derek Gaskin Sr.

M50-54

200m

Vancouver, WA

27.88

3

Charles Brocato Sr.

M70-74

200m

Gig Harbor, WA / Club Northwest

30.30

3

Roger Vergin

M80-84

200m

Poulsbo, WA / Club Northwest

34.69

3

Michael Hainsworth

M45-49

400m

Seattle, WA

56.12

3

Michael Hainsworth

M45-49

800m

Seattle, WA

2:12.25

3

Susan Pappalardo

W50-54

800m

Kirkland, WA / Club Northwest

2:38.45

3

Michael Allison

M65-69

1500m

Seattle, WA / Club Northwest

5:38.97

3

Steve Kellmyer

M65-69

5000m

Sequim, WA

28:15.52

3

Denis Villeneuve

M60-64

10000m

Redmond, WA / Club Northwest

42:18.54

3

Russell Jacquet-Acea

M65-69

100m Hurdles

Seattle, WA / Club Northwest

17.75

3

Robert Novak

M65-69

5000m Race Walk

Bainbridge Island, WA

33:36.97

3

Janice Bradley

W80-84

High Jump

Battle Ground, WA

.80m

3

Robert Sheedy

M75-79

Pole Vault

Port Angeles, WA

2.00m

3

Charles Milliman

M85-89

Pole Vault

Sequim, WA

3.15m

3

Joe Smith

M60-64

Long Jump

Lynnwood, WA

4.87m

3

Anthony Wright

M40-44

Triple Jump

Vancouver, WA

11.68m

3

Tim Shannon

M55-59

Shot Put

Seattle, WA

13.66m

3

Connie Ballard

W60-64

Shot Put

Lynnwood, WA

10.42m

3

Janice Bradley

W80-84

Shot Put

Battle Ground, WA

5.87m

3

Tim Shannon

M55-59

Discus Throw

Seattle, WA

40.39m

3

Roger Vergin

M80-84

Javelin Throw

Poulsbo, WA / Club Northwest

24.00m

3

Tim Shannon

M55-59

Hammer Throw

Seattle, WA

47.89m

3

George Mathews

M70-74

Hammer Throw

Edmonds, WA / Seattle MastersAC

40.01m

3

Robert Sheedy

M75-79

Hammer Throw

Port Angeles, WA

24.26m

3

Steve Kemp

M65-69

Pentathlon

Blaine, WA / Club Northwest

3291 pts.

4

Charles Brocato Sr.

M70-74

100m

Gig Harbor, WA / Club Northwest

14.27

4

Janice Bradley

W80-84

100m

Battle Ground, WA

24.18

4

Josh Huff

M45-49

200m

Montesano, WA

25.90

4

Karlyne Fazio

W60-64

200m

Federal Way, WA

32.67

4

Daphne Scott

W55-59

400m

Ferndale, WA / Club Northwest

1:10.37

4

Allen Jones

M70-74

80m Hurdles

Tumwater, WA

17.31

4

Jack Prestrud

M60-64

2000m Steeplechas

Seattle, WA

8:32.07

4

Barton Kale

M60-64

5000m Race Walk

Silverdale, WA

28:53.67

4

Charles Milliman

M85-89

High Jump

Sequim, WA

1.40m

4

Philip Milliman

M65-69

Pole Vault

Sequim, WA / Pro Vault NW

1.40m

4

David Butler Sr.

M75-79

Pole Vault

Snohomish, WA / Pro Vault NW

1.80m

4

Anthony Wright

M40-44

Long Jump

Vancouver, WA

5.43m

4

Ronald Angeline

M80-84

Long Jump

Tacoma, WA

1.72m

4

Siu Wan Tso

M70-74

Triple Jump

Centralia, WA

6.93m

4

Aaron Linerud

M45-49

Discus Throw

Washougal, WA

34.50m

4

Lance Neubauer

M55-59

Discus Throw

Shoreline, WA / Seattle MastersAC

40.21m

4

Connie Ballard

W60-64

Discus Throw

Lynnwood, WA

23.36m

4

Charles Cacek

M60-64

Discus Throw

Edmonds, WA

43.73m

4

Jonathan Claymore

M50-54

Javelin Throw

Silverdale, WA

43.90m

4

Connie Ballard

W60-64

Javelin Throw

Lynnwood, WA

20.75m

4

Connie Ballard

W60-64

Hammer Throw

Lynnwood, WA

26.42m

4

Connie Ballard

W60-64

Weight Throw

Lynnwood, WA

10.94m

4

Russell Horn

M55-59

Pentathlon

Bremerton, WA

1779 pts.

5

Derek Gaskin Sr.

M50-54

100m

Vancouver, WA

13.54

5

Karlyne Fazio

W60-64

100m

Federal Way, WA

15.61

5

Will Leslie

M70-74

100m

Issaquah, WA / Club Northwest

15.13

5

Charles Milliman

M85-89

100m

Sequim, WA

30.00

5

Tony Gerbino

M50-54

1500m

Shoreline, WA / Club Northwest

4:35.66

5

Denis Villeneuve

M60-64

5000m

Redmond, WA / Club Northwest

19:36.91

5

Scott Rohrer

M45-49

High Jump

La Center, WA

1.52m

5

Russell Jacquet-Acea

M65-69

Pole Vault

Seattle, WA / Club Northwest

2.90m

5

Siu Wan Tso

M70-74

Long Jump

Centralia, WA

3.38m

5

Lance Neubauer

M55-59

Shot Put

Shoreline, WA / Seattle MastersAC

11.83m

5

Frank Zitnik III

M60-64

Shot Put

Lynnwood, WA

11.23m

5

Erica Boivin

W55-59

Javelin Throw

Mukilteo, WA / Club Northwest

10.82m

5

Erica Boivin

W55-59

Weight Throw

Mukilteo, WA / Club Northwest

7.66m

5

Jay Ruuska

M50-54

Pentathlon

Gig Harbor, WA

2064 pts.

6

Amanda Shearer-Hannah

W50-54

200m

Bellingham, WA

30.68

6

Will Leslie

M70-74

200m

Issaquah, WA / Club Northwest

32.10

6

John MacGilvra

M60-64

800m

Camano Island, WA

2:37.00

6

Russell Jacquet-Acea

M65-69

Long Jump

Seattle, WA / Club Northwest

4.34m

6

Glenn Hofford

M50-54

Shot Put

Bellevue, WA

8.47m

6

Erica Boivin

W55-59

Discus Throw

Mukilteo, WA / Club Northwest

15.62m

6

Larry Wymer

M55-59

Discus Throw

Seattle, WA / Club Northwest

20.17m

6

Erica Boivin

W55-59

Hammer Throw

Mukilteo, WA / Club Northwest

21.36m

6

Lance Neubauer

M55-59

Hammer Throw

Shoreline, WA / Seattle MastersAC

34.91m

6

Theodore Demetrio Jr.

M60-64

Pentathlon

Olympia, WA

2082 pts.

7

Siu Wan Tso

M70-74

100m

Centralia, WA

19.29

7

Leif Herald

M65-69

200m

Seattle, WA

33.22

7

Sean Messiter

M50-54

800m

Bellingham, WA / Club Northwest

2:26.24

7

Siu Wan Tso

M70-74

High Jump

Centralia, WA

1.15m

7

Lance Neubauer

M55-59

Weight Throw

Shoreline, WA / Seattle MastersAC

13.69m

8

Amanda Shearer-Hannah

W50-54

100m

Bellingham, WA

14.65

8

Gail Kuhnly

W55-59

100m

Federal Way, WA / Christ Life TC

17.00

8

Michael Waller

M60-64

100m

Federal Way, WA / Christ Life TC

12.91

8

Leif Herald

M65-69

400m

Seattle, WA

1:15.91

8

Erica Boivin

W55-59

Shot Put

Mukilteo, WA / Club Northwest

6.26m

8

Larry Wymer

M55-59

Hammer Throw

Seattle, WA / Club Northwest

19.37m

9

Leo Ahearn

M60-64

100m

Renton, WA

14.00

9

Woody Deitrich

M65-69

100m

Seattle, WA / Club Northwest

14.25

9

Acy Roff

M50-54

1500m

Seattle, WA / Club Northwest

4:48.73

9

Larry Wymer

M55-59

Weight Throw

Seattle, WA / Club Northwest

8.18m

10

Gail Kuhnly

W55-59

200m

Federal Way, WA / Christ Life TC

36.57

10

Bruce Brooks

M60-64

400m

Des Moines, WA

1:09.93

10

Doug Schurman

M50-54

Discus Throw

Seattle, WA

14.14m

13

Angelo Brooks

M60-64

100m

Tacoma, WA

18.21

13

Leo Ahearn

M60-64

200m

Renton, WA

1:29.38

13

John Leo

M50-54

5000m

Bellevue, WA / Club Northwest

19:19.68

14

Sean Messiter

M50-54

1500m

Bellingham, WA / Club Northwest

5:02.65

17

Eric Wulfman

M50-54

1500m

Peshastin, WA / Seattle RC

5:42.98

DQ

Edwin Anderson

M70-74

5000m Race Walk

Langley, WA

-

NM

Doug Schurman

M50-54

Hammer Throw

Seattle, WA

-

Q

Amanda Shearer-Hannah

W50-54

100m - 1st rd.

Bellingham, WA

14.57

Q

Derek Gaskin Sr.

M50-54

100m - 1st rd.

Vancouver, WA

13.57

Q

Amanda Shearer-Hannah

W50-54

200m - 1st rd.

Bellingham, WA

31.02

Q

Daphne Scott

W55-59

400m - 1st rd.

Ferndale, WA / Club Northwest

1:13.35

Q

Leif Herald

M65-69

400m - 1st Rd.

Seattle, WA

1:14.81