USATF.tv
NationWide

Event Listing

Event Logo 2019 USATF National Junior Olympic Cross Country Championships
Saturday, December 14, 2019 - Saturday, December 14, 2019
Yahara Hills Golf Course
Madison, WI




 results            official meet website


 


PACIFIC NORTHWEST RESULTS SCOREBOARD 
full championship results

Place

Name

Club

Time

7-8 Boys

1

Quenton Lanese

Barron Park Striders

7:27

39

Nils Stevenson

West Seattle Road Runners

8:37

43

Max Highland

Cascade Striders

8:39

45

Spencer Broadbent

Snohomish Track

8:39

73

Nathan Pessoa

Cascade Striders

9:02

81

Jakoby Clukey

Federal Way Track

9:08

89

Keanu Ignacio

West Seattle Road Runners

9:13

92

Enzo Deniel

Cascade Striders

9:14

103

Maxton Snyder

West Seattle Road Runners

9:21

104

Riker Ross

West Seattle Road Runners

9:22

105

Henry Schumacher

Barron Park Striders

9:22

160

Marco Martinez

Cascade Striders

10:13

161

Tyler Kao

West Seattle Road Runners

10:14

163

Ethan Wolf

Federal Way Track

10:16

175

Gunnar Benson

West Seattle Road Runners

10:32

177

Ian Faulkner

West Seattle Road Runners

10:36

187

Bennet Faulkner

West Seattle Road Runners

11:31

Teams

9

West Seattle Road Runners

 

184 pts.

7-8 Girls

24

Ella Haber

Rain City Flyers

8:47

40

Mariah Nelson

Federal Way Track

9:11

41

Sofia Soto

Whisper Running

9:12

51

Korra Caprara

Federal Way Track

9:18

59

Peyton Washburn

West Seattle Road Runners

9:24

69

Megan Garl

Whisper Running

9:29

73

Lailah Foster

West Seattle Road Runners

9:34

74

Quinn Sitzmann

West Seattle Road Runners

9:35

78

Caitlin Lanese

Barron Park Striders

9:40

100

Gemma Stevick

Barron Park Striders

10:13

112

Caroline Chung

West Seattle Road Runners

10:22

9-10 Boys

16

Henry Herb

Rain City Flyers

11:14

25

Zach Davis

Rain City Flyers

11:21

64

John Herb Jr

Rain City Flyers

11:48

66

Brooks Oliver

Rain City Flyers

11:51

97

Chase Stancik

West Seattle Road Runners

12:08

104

Benjamin Kauppila

Rain City Flyers

12:12

149

Jadon Cairus

Rain City Flyers

12:35

191

Nash Campbell

Rain City Flyers

12:59

217

Jaxon Lipnickey

Issaquah Parks & Rec Gliders

13:17

244

Janek Gowans

Rain City Flyers

13:46

Teams

3

Rain City Flyers

 

123 pts.

9-10 Girls

3

Abigail Wallace

36-Unattached

11:35

7

Corinne Hudders

Rain City Flyers

11:41

26

Emilia Rosauer

Rain City Flyers

12:09

33

Weijia Wu

Cascade Striders

12:22

34

Macy Powell

West Seattle Road Runners

12:26

38

Lillian Lendrum Fort

Rain City Flyers

12:31

39

Gemma Caprara

Federal Way Track

12:32

40

Jasmine Johnson

Federal Way Track

12:32

45

Jordan Daligcon

Rain City Flyers

12:35

51

Lincoln Sitzmann

West Seattle Road Runners

12:42

56

McKenzi Berwick

South Hill Running

12:44

72

Amaya Snyder

West Seattle Road Runners

12:58

103

Lily Rodero

West Seattle Road Runners

13:13

113

Anna Haber

Rain City Flyers

13:19

123

Taitum Couch

Federal Way Track

13:27

124

Cailin Ross

West Seattle Road Runners

13:28

126

Vivienne Whipple

36-Unattached

13:31

133

Maddie Chung

West Seattle Road Runners

13:36

138

Esther Lorenz

Cascade Striders

13:39

145

Anastasia Corner

Rain City Flyers

13:44

151

Alex Urquhart

Rain City Flyers

13;50

168

Catherine Harju

Federal Way Track

14:14

178

Sofia Busch

Rain City Flyers

14:24

Teams

3

Rain City Flyers

 

96 pts.

5

West Seattle Road Runners

 

159 pts.

11-12 Boys

8

Sam Soto

Whisper Running

10:19

14

Vincent Recupero

Rain City Flyers

10:30

39

Connor Rickey

Cascade Striders

10:50

51

Tanner Cameron

36-Unattached

10:53

57

Andrew Kolenski

Rain City Flyers

10:56

61

Quinten Brooks

Speed Unlimited

10:56

63

Zach McNaul

Rain City Flyers

10:58

69

Jayden Jones

Whisper Running

11:02

75

Hudson Wallace

Snohomish Track

11:07

77

Charlie McManus

Rain City Flyers

11:07

90

David Grice

36-Unattached

11:12

131

Ethan Urquhart

Rain City Flyers

11:24

165

Max Billett

Rain City Flyers

11:32

185

Huston Campbell

Rain City Flyers

11:41

193

Cole Mills

Cascade Striders

11:45

203

Riley Magill

Rain City Flyers

11:51

241

Noam Rafalovich

Cascade Striders

12:05

247

William Leonard

Cascade Striders

12:07

266

Asher Lee

Cascade Striders

12:18

Teams

4

Rain City Flyers

 

170 pts.

24

Cascade Striders

 

510 pts.

11-12 Girls

35

Abigail Gavora

Whisper Running

11:37

53

Taylor Sletner

Gig Distance Project

11:46

59

Madison Ingram

36-Unattached

11:50

61

Sarah Lindquist

Rain City Flyers

11:50

73

Tegan Rain

Rain City Flyers

11:56

89

Gitte Lonigan

Salem Track

12:03

105

Sophia Bazzi

Rain City Flyers

12:08

122

Evelyn Reed

Whisper Running

12:15

128

Bethany McKinstry

Whisper Running

12:17

134

Claire Rogge

Whisper Running

12:19

152

Anna Lendrum Fort

Rain City Flyers

12:25

159

Ava Gavora

Whisper Running

12:28

184

Zaya Smith

36-Unattached

12:44

253

Lyla Howard

Whisper Running

13:28

257

Sonya Carter

Rain City Flyers

13:30

307

Talia Trupin

Rain City Flyers

15:09

Teams

10

Whisper Running

 

258 pts.

13

Rain City Flyers

 

279 pts.

13-14 Boys

3

William Schneider

Rain City Flyers

12:48

6

Drew Oliver

Rain City Flyers

12:59

8

Will Sandnes

Rain City Flyers

13:08

30

Samuel Grice

36-Unattached

13:25

42

Alexander Trevino

36-Unattached

13:36

50

Robert Dunne-Loper

Rain City Flyers

13:41

68

Carter Joy

Rain City Flyers

13:54

72

Sam Schubert

Rain City Flyers

13:56

75

Kamil Zeribi

36-Unattached

13:59

109

Quincy Purcell

Rain City Flyers

14:12

113

Miles Trius

Rain City Flyers

14:13

120

Brennen Rickey

Cascade Striders

14:15

160

Ammon Wagner

Snohomish Track

14:32

Teams

1

Rain City Flyers

 

85 pts.

13-14 Girls

18

Ava Borsheim

Federal Way Track

14:40

26

Alexis Leone

Whisper Running

14:52

27

Ella Budden

Federal Way Track

14:53

46

Elle Thomas

Whisper Running

15:18

51

Sara Cordova

Whisper Running

15:21

55

Megan Kolenski

Rain City Flyers

15:22

84

Julia Couch

Federal Way Track

15:40

98

Katelyn Galloway

Federal Way Track

15:45

113

Salma Abdelale

Federal Way Track

15:50

124

Jamie Maas

Whisper Running

15:57

131

Avery Garrison

Whisper Running

16:01

132

Maisie McManus

Rain City Flyers

16:02

167

Lauren Amato

Whisper Running

16:21

178

Sydnee Boothby

Whisper Running

16:26

249

Sophie Hollinger

Federal Way Track

17:26

284

Yesenia Soriano

Federal Way Track

18:19

Teams

6

Federal Way Track

 

211 pts.

8

Whisper Running

 

235 pts.

15-18 Boys

15-16 Individuals

10

Joseph Blanshan

Whisper Running

16:06

26

Kelton Gagnon

36-Unattached

16:53

28

Nicholas Marty

Whisper Running

16:58

41

Tove Schweizer

36-Unattached

17:16

50

Jakob Broadbent

Snohomish Track

17:31

68

Jon Kenyon

Snohomish Track

18:07

83

Braden Wallace

Snohomish Track

18:35

84

Koen Schweizer

36-Unattached

18:39

109

Romeo Bustillo III

Snohomish Track

20:07

115

Derek Todoroff

Snohomish Track

21:20

17-18 Individuals

20

Jackson Keyser

36-Unattached

17:14

36

Elian Joseph

Speed Unlimited

18:33

37

Phillip Ty Philbrick

Federal Way Track

18:38

Teams

9

Snohomish Track

 

203 pts.

15-18 Girls

15-16 Individuals

3

Alyssa Becker

36-Unattached

19:00

31

Olivia Wildes

36-Unattached

21:32

58

Terra-Linh Philbrick

Federal Way Track

24:41

17-18 Individuals

18

Heidi Yagen

36-Unattached

21:56