RESULTS: 2019 USATF Pacific Northwest Junior Olympic Cross Country Championships

November 17, 2019     |     Woodland Park    |   Seattle, WA

 

 Pacific N.W. Track & Field Officials - Contractor License  HY-TEK's Meet Manager
                   PNATF  J.O. XC Championships   - 12/14/2019                   
                              Last Completed Event                               
 
8U Boys 2 km
=======================================================================          
    Name                     Age Team                    Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Lanese, Quenton            8 Barron Park            7:26.13                  
  2 Weber, Micah               7 Federal Way Track      8:10.39    1             
  3 Linenfelser, Connor        8 Sonic Boom Running     8:27.87                  
  4 Parfenov, Timothy          8 Issaquah Par           8:33.89    2             
  5 Stevenson, Nils            7 West Seattle           8:34.63    3             
  6 Broadbent, Spencer         8 Snohomish Track        8:38.19                  
  7 Yeager, Dylan              6 Washington W           8:39.07                  
  8 Pessoa, Nathan             8 Cascade Striders A     8:46.40    4             
  9 West, London               8 36-Unattached          8:48.11                  
 10 Wallace, Alister           6 36-Unattached          8:55.49                  
 11 Highland, Max              8 Cascade Striders A     8:56.60    5             
 12 Christiansen, Charles      8 Trailblazers           8:58.91                  
 13 Bowles, Charlie            8 South Hill Running     8:59.20                  
 14 Deniel, Enzo               8 Cascade Striders A     9:00.38    6             
 15 Ignacio, Keanu             7 West Seattle           9:00.65    7             
 16 Ross, Riker                7 West Seattle           9:01.96    8             
 17 Wixted, Matthew            8 Washington W           9:09.44                  
 18 Snyder, Maxton             7 West Seattle           9:09.74    9             
 19 Daligcon, Kai              6 Rain City Flyers       9:19.48   10             
 20 Hiles, Calvin              8 King Cobras            9:21.20                  
 21 Tait, Cache                7 Issaquah Par           9:23.71   11             
 22 Com, Mariano               7 Rain City Flyers       9:26.37   12             
 23 Shimao, Alexander          8 Issaquah Par           9:26.77   13             
 24 Schumacher, Henry          8 Barron Park            9:29.13                  
 25 Kao, Tyler                 7 West Seattle           9:29.64   14             
 26 Thomas Jr, Robert          8 King Cobras            9:29.95                  
 27 Martinez, Marco            7 Cascade Striders A     9:30.34   15             
 28 Kramer, Charlie            8 Federal Way Track      9:32.33   16             
 29 Wolf, Ethan                8 Federal Way Track      9:34.01   17             
 30 Karr, Liam                 7 West Seattle           9:37.89   18             
 31 Baker, Henry               7 Cascade Striders A     9:40.84   19             
 32 Goodrich, Elliott          8 Issaquah Par           9:46.14   20             
 33 Thornburg, Albert          8 Sonic Boom Running     9:50.23                  
 34 Krebs, Oliver              8 Rain City Flyers       9:53.90   21             
 35 Galloway, Levi             8 Federal Way Track      9:54.69   22             
 36 Barr, Logan                8 Trailblazers           9:56.03                  
 37 Snow, Parker               8 Federal Way Track     10:01.86   23             
 38 Newhouse, Brady            6 West Seattle          10:04.04   24             
 39 Blank, Jack                8 Rain City Flyers      10:04.84   25             
 40 Benson, Gunnar             7 West Seattle          10:05.16   26             
 41 Latterell, Tucker          6 West Seattle          10:08.27   27             
 42 Fleming, Ozzy              7 West Seattle          10:09.05   28             
 43 Clukey, Jakoby             7 Federal Way Track     10:10.35   29             
 44 Hansen, Graham             8 West Seattle          10:14.95   30             
 45 Monetti, Tabin             8 West Seattle          10:15.24   31             
 46 Sheffield, Cruz            7 Cascade Striders A    10:17.90   32             
 47 Houghton, Atticus          8 West Seattle          10:18.23   33             
 48 Rodero, Sebastian          6 West Seattle          10:22.13   34             
 49 Hayden, Drew               8 Cascade Striders A    10:24.15   35             
 50 Faulkner, Ian              8 West Seattle          10:32.15   36             
 51 Hamilton, Rafiki           8 West Seattle          10:32.43   37             
 52 Rigby, Connor              8 Rain City Flyers      10:39.72   38             
 53 Bazakas, Roman             7 West Seattle          10:40.50   39             
 54 Loeppky, Eli               7 West Seattle          10:49.10   40             
 55 Geldien, Brennen           7 Issaquah Par          11:04.11   41             
 56 Garhwal, Eshvin            6 Rain City Flyers      11:04.55   42             
 57 Patjens, Elliott           6 West Seattle          11:16.38   43             
 58 Faulkner, Bennet           7 West Seattle          11:20.95   44             
 59 Thornburg, Ishara          7 Sonic Boom Running    11:22.76                  
 60 Armstrong, Luke            7 Trailblazers          11:27.03                  
 61 Loomis, Liam               5 King Cobras           11:57.08                  
 62 Dumitriu, James            5 36-Unattached         12:23.51                  
 63 Linenfelser, Ethan         5 Sonic Boom Running    12:51.27                  
 64 Dougherty, Toma            6 West Seattle          12:57.06   45             
 65 Turic, Ajdin               7 King Cobras           14:44.28                  
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 West Seattle Road Runners    41    3    7    8    9   14   33   36   37     
      Total Time:    45:16.62                                                    
         Average:     9:03.33                                                    
   2 Cascade Striders A           49    4    5    6   15   19   32   35          
      Total Time:    45:54.56                                                    
         Average:     9:10.92                                                    
   3 Federal Way Track            79    1   16   17   22   23   29               
      Total Time:    47:13.28                                                    
         Average:     9:26.66                                                    
   4 Issaquah Parks & Rec Glid    87    2   11   13   20   41                    
      Total Time:    48:14.62                                                    
         Average:     9:38.93                                                    
   5 Rain City Flyers            106   10   12   21   25   38   42               
      Total Time:    49:24.31                                                    
         Average:     9:52.87                                                    
   6 West Seattle Road Runners   133   18   26   28   30   31   34   39   40     
      Total Time:    50:22.29                                                    
         Average:    10:04.46                                                    
   7 West Seattle Road Runners   183   24   27   43   44   45                    
      Total Time:    55:46.70                                                    
         Average:    11:09.34      


8U Girls 2 km
=======================================================================          
    Name                     Age Team                    Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Gilson, Grace              8 Club Northwest         8:36.86                  
  2 Haber, Ella                8 Rain City Flyers       8:42.81    1             
  3 Washburn, Peyton           8 West Seattle           9:01.92    2             
  4 Soto, Sofia                8 Whisper Running        9:05.12                  
  5 Sitzmann, Quinn            8 West Seattle           9:13.80    3             
  6 McManus, Ani               8 Rain City Flyers       9:23.31    4             
  7 Foster, Lailah             8 West Seattle           9:23.60    5             
  8 Garl, Megan                8 Whisper Running        9:30.21                  
  9 Caprara, Korra             8 Federal Way Track      9:31.92    6             
 10 Lanese, Caitlin            8 Barron Park            9:32.32                  
 11 Sitzmann, Sol              8 West Seattle           9:32.82    7             
 12 Price, Andie               6 Washington W           9:37.43                  
 13 Sivadasan, Mia             8 Issaquah Par           9:38.63                  
 14 Rodriguez-Villen, Martin   6 Rain City Flyers       9:39.34    8             
 15 Stevick, Gemma             8 Barron Park            9:39.99                  
 16 Arnsdorf, Ava              8 Speed Unlimited        9:49.84                  
 17 Rosauer, Elizabeth         7 Rain City Flyers       9:51.99    9             
 18 Nelson, Mariah             8 Federal Way Track      9:52.30   10             
 19 Sitzmann, Beau             6 West Seattle           9:52.69   11             
 20 Simmons, Allison           6 Trailblazers           9:56.75                  
 21 Withey Evans, Emma         6 Rain City Flyers      10:08.27   12             
 22 Thomas, Ramyiah            8 King Cobras           10:14.64                  
 23 Shimao, Emi                8 Issaquah Par          10:16.54                  
 24 Loomis, Liberty            8 King Cobras           10:20.10                  
 25 Chung, Caroline            7 West Seattle          10:22.36   13             
 26 Dech, Rayanna              8 Federal Way Track     10:22.81   14             
 27 Shilley, Eleanor           8 Federal Way Track     10:25.34   15             
 28 Zehr, Ellie                8 Federal Way Track     10:30.62   16             
 29 Dech, Adalyn               6 Federal Way Track     10:37.69   17             
 30 Punke, Katherine           8 Speed Unlimited       10:38.29                  
 31 Howell, Charlotte          8 West Seattle          10:41.20   18             
 32 Atrosh, Elise              8 Speed Unlimited       10:51.80                  
 33 Gregush, Zoe               8 Cascade Striders      11:06.47                  
 34 Thomas, Ellyana            7 West Seattle          11:10.33   19             
 35 Stewart, Karenna           8 Rain City Flyers      11:50.68   20             
 36 Cooke, Corabelle           7 Whisper Running       11:58.13                  
 37 Tegart, Audrey             7 Cascade Striders      12:00.70                  
 38 Dahlke, Ruth               7 Federal Way Track     12:12.34   21             
 39 Sherman, Ada               8 Club Northwest        12:12.64                  
 40 Sherman, Penelope          6 Club Northwest        12:24.12                  
 41 Monton, Ora                8 West Seattle          13:12.34                  
 42 Holscher, Claire           5 Trailblazers          14:22.61                  
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 West Seattle Road Runners    28    2    3    5    7   11   13   18   19     
      Total Time:    47:04.83                                                    
         Average:     9:24.97                                                    
   2 Rain City Flyers             34    1    4    8    9   12   20               
      Total Time:    47:45.72                                                    
         Average:     9:33.15                                                    
   3 Federal Way Track            61    6   10   14   15   16   17   21          
      Total Time:    50:42.99                                                    
         Average:    10:08.60 


9-10 Boys 3 km
=======================================================================          
    Name                     Age Team                    Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Herb, Henry               10 Rain City Flyers A    11:19.48    1             
  2 Davis, Zach               10 Rain City Flyers A    11:59.66    2             
  3 Oliver, Brooks             9 Rain City Flyers A    12:06.64    3             
  4 Atchley, Luke             10 Washington W          12:14.72                  
  5 Herb Jr, John             10 Rain City Flyers A    12:15.40    4             
  6 Ryan, Thomas              10 Cascade Striders A    12:16.27    5             
  7 Kauppila, Benjamin        10 Rain City Flyers A    12:21.26    6             
  8 Kolsrud, Gabriel           9 Federal Way Track A   12:22.15    7             
  9 Gowans, Janek              9 Rain City Flyers A    12:25.35    8             
 10 Lipnickey, Jaxon          10 Issaquah Par          12:32.49    9             
 11 Grice, Joshua             10 36-Unattached         12:36.38                  
 12 Stancik, Chase            10 West Seattle          12:38.74   10             
 13 Dahlberg, Dash            10 Cascade Striders A    12:39.49   11             
 14 Campbell, Nash             9 Rain City Flyers B    12:48.08   12             
 15 Cairus, Jadon              9 Rain City Flyers B    12:48.40   13             
 16 Williamson, Mobius        10 Issaquah Par          12:52.33   14             
 17 Nelson, Preston            9 Federal Way Track A   12:52.89   15             
 18 Robertson, Colin           9 Whisper Running       12:54.31   16             
 19 Wixted, Ryan               9 Washington W          12:58.39                  
 20 Broadbent, Tate           10 Snohomish Track       12:58.77                  
 21 Butterfield, Adam         10 Barron Park           12:59.11                  
 22 Dickens, Henry            10 Issaquah Par          12:59.72   17             
 23 Crum, Connor              10 Whisper Running       13:01.41   18             
 24 Cizek, Filip              10 Issaquah Par          13:07.63   19             
 25 Slater, Luke              10 Sonic Boom Running    13:16.70                  
 26 Jones, Payten             10 Whisper Running       13:17.94   20             
 27 Bazakas, Nico             10 West Seattle          13:18.57   21             
 28 Kelman, Toby              10 Cascade Striders A    13:23.23   22             
 29 Van Niel, Case            10 Rain City Flyers B    13:23.53   23             
 30 Shih, Tai                  9 Cascade Striders A    13:24.65   24             
 31 Hight, Austin              9 Rain City Flyers B    13:30.33   25             
 32 Papineau, Jude            10 West Seattle          13:38.04   26             
 33 McKinstry, Alexander      10 Whisper Running       13:38.55   27             
 34 Bazakas, Quinn            10 West Seattle          13:45.23   28             
 35 Slye, Marcelo             10 West Seattle          13:50.06   29             
 36 Rudd, Matthaeus           10 Rain City Flyers B    13:55.98   30             
 37 Phelps, Silas             10 Federal Way Track A   14:01.75   31             
 38 McAdams, Caleb            10 Rain City Flyers B    14:02.05   32             
 39 Baker, James               9 Cascade Striders A    14:12.08   33             
 40 Petett, Trae               9 Issaquah Par          14:14.75   34             
 41 Lopez-Tapia, Nery         10 Federal Way Track A   14:16.79   35             
 42 Brock, Joey                9 Trailblazers          14:17.06   36             
 43 Du, Willy                 10 Cascade Striders A    14:22.69   37             
 44 Faulkner, Edmund          10 West Seattle          14:26.20   38             
 45 Sing, Quinnton            10 Federal Way Track A   14:28.95   39             
 46 Zhang, Matthew            10 Cascade Striders A    14:32.48   40             
 47 Watters, Nico             10 Federal Way Track A   14:38.92   41             
 48 Cook, Tennessee            9 West Seattle          14:39.29   42             
 49 Ross, Sawyer               9 Trailblazers          14:39.59   43             
 50 Moir, William              9 West Seattle          14:39.87   44             
 51 Barndt, Cameron            9 Federal Way Track A   14:43.69   45             
 52 Gruben, Zachary           10 Cascade Striders A    14:47.62   46             
 53 Shepherd, Aaron           10 Issaquah Par          14:48.42   47             
 54 Gamez, Benjamin           10 Rain City Flyers B    14:49.64   48             
 55 Pauls, Alazar              9 Rain City Flyers C    14:52.01                  
 56 Short, Dylan               9 36-Unattached         14:55.54                  
 57 Schumacher, William       10 Barron Park           14:59.71                  
 58 Baker, Callum              9 Rain City Flyers A    15:00.24   49             
 59 Anderson, Brady           10 Trailblazers          15:03.30   50             
 60 Leland, Corbin            10 Barron Park           15:05.24                  
 61 Tegart, Henry              9 Cascade Striders B    15:15.03                  
 62 Hembro, Alex               9 West Seattle          15:22.37   51             
 63 Kelman, Oscar              9 Cascade Striders B    15:33.60                  
 64 Plinner, Yotam            10 Cascade Striders B    15:34.44                  
 65 Hijirida, Kyle            10 Rain City Flyers C    15:41.30                  
 66 Ulin, Cole                10 Whisper Running       15:41.96   52             
 67 Cooke, John               10 Whisper Running       15:43.61   53             
 68 Kramer, Jacksen           10 Federal Way Track B   15:49.25                  
 69 Kethini, Hanissh           9 Speed Unlimited       15:49.72                  
 70 Bearden, Thomas            9 Washington W          15:54.64                  
 71 Taubman, Zachary          10 Rain City Flyers C    16:02.47                  
 72 Bowman, Jace              10 South Hill Running    16:36.04                  
 73 Miramontes, Leonardo       9 Federal Way Track A   16:44.50   54             
 74 Stenson, Fionn            10 Speed Unlimited       16:55.13                  
 75 Mayachar, Ethan           10 Rain City Flyers C    16:59.17                  
 76 Sullivan, Sawyer          10 West Seattle          17:09.04   55             
 77 Lindstrom, Bailey         10 Federal Way Track B   17:16.28                  
 78 O'Claire, Henry            9 West Seattle          18:06.17   56             
 79 Holscher, Dane             9 Trailblazers          18:35.63   57             
 80 Holscher, Kade            10 Trailblazers          18:42.01   58             
 81 Liwanag, Preston          10 Sonic Boom Running    19:01.13                  
 82 Bedford, Liam             10 West Seattle          19:28.59   59             
 83 Dresang, Jocko             9 West Seattle          24:40.00   60             
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Rain City Flyers A           16    1    2    3    4    6    8   49          
      Total Time:  1:00:02.44                                                    
         Average:    12:00.49                                                    
   2 Issaquah Parks & Rec Glid    93    9   14   17   19   34   47               
      Total Time:  1:05:46.92                                                    
         Average:    13:09.39                                                    
   3 Cascade Striders A           95    5   11   22   24   33   37   40   46     
      Total Time:  1:05:55.72                                                    
         Average:    13:11.15                                                    
   4 Rain City Flyers B          103   12   13   23   25   30   32   48          
      Total Time:  1:06:26.32                                                    
         Average:    13:17.27                                                    
   5 West Seattle Road Runners   114   10   21   26   28   29   38   42   44     
      Total Time:  1:07:10.64                                                    
         Average:    13:26.13                                                    
   6 Federal Way Track A         127    7   15   31   35   39   41   45   54     
      Total Time:  1:08:02.53                                                    
         Average:    13:36.51                                                    
   7 Whisper Running             133   16   18   20   27   52   53               
      Total Time:  1:08:34.17                                                    
         Average:    13:42.84                                                    
   8 Trailblazers Running Club   244   36   43   50   57   58                    
      Total Time:  1:21:17.59                                                    
         Average:    16:15.52                                                    
   9 West Seattle Road Runners   281   51   55   56   59   60                    
      Total Time:  1:34:46.17                                                    
         Average:    18:57.24 
                              
 
9-10 Girls 3 km
=======================================================================          
    Name                     Age Team                    Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Wallace, Abigail           9 36-Unattached         12:00.75                  
  2 Hudders, Corinne          10 Rain City Flyers A    12:10.82    1             
  3 Rosauer, Emilia           10 Rain City Flyers A    12:32.04    2             
  4 Daligcon, Jordan           9 Rain City Flyers A    12:39.06    3             
  5 Price, Paetyn              9 Washington W          12:42.04                  
  6 Caprara, Gemma            10 Federal Way Track     12:50.49    4             
  7 Lendrum Fort, Lillian      9 Rain City Flyers A    12:51.84    5             
  8 Wu, Weijia                10 Cascade Striders      12:59.49    6             
  9 Johnson, Ciana            10 Rain City Flyers A    13:10.60    7             
 10 Berwick, McKenzi          10 South Hill Running    13:12.13                  
 11 Sitzmann, Lincoln         10 West Seattle          13:17.33    8             
 12 Simmons, Sophia            9 Trailblazers          13:22.43    9             
 13 Powell, Macy              10 West Seattle          13:24.66   10             
 14 Johnson, Jasmine          10 Federal Way Track     13:29.32   11             
 15 Haber, Anna               10 Rain City Flyers A    13:30.27   12             
 16 DeKoker, Greta             9 Rain City Flyers A    13:32.08   13             
 17 Whipple, Vivienne          9 36-Unattached         13:34.12                  
 18 Fuentes, Avery            10 Sonic Boom Running    13:37.16   14             
 19 Chung, Maddie             10 West Seattle          13:41.03   15             
 20 Narciso, Aaliyah          10 Whisper Running       13:41.56                  
 21 Linquist, Elsa             9 36-Unattached         13:44.25                  
 22 Snyder, Amaya              9 West Seattle          13:46.46   16             
 23 Lorenz, Esther            10 Cascade Striders      13:48.90   17             
 24 Osborn, Isabelle          10 Rain City Flyers B    13:53.19   18             
 25 Couch, Taitum             10 Federal Way Track     13:56.44   19             
 26 McGhinnis, Sophie         10 Sonic Boom Running    14:02.09   20             
 27 Rodero, Lily              10 West Seattle          14:11.81   21             
 28 Ross, Cailin              10 West Seattle          14:12.25   22             
 29 Weedon, Kaarin            10 Sonic Boom Running    14:12.81   23             
 30 Foree, Makenzie           10 Federal Way Track     14:13.17   24             
 31 Palmer, Myka               9 Washington W          14:13.53                  
 32 Harju, Catherine           9 Federal Way Track     14:16.91   25             
 33 Whitaker, Isabel          10 Sonic Boom Running    14:26.02   26             
 34 Alexander, Emily          10 Cascade Striders      14:29.29   27             
 35 Batho, Laurel              9 Rain City Flyers A    14:33.18   28             
 36 Hansen, Rees              10 West Seattle          14:38.19   29             
 37 Schlumpf, Jessica         10 Federal Way Track     14:40.66   30             
 38 Carrel, Violet            10 Cascade Striders      14:56.77   31             
 39 Busch, Sofia               9 Rain City Flyers B    14:57.86   32             
 40 Urquhart, Alex             9 Rain City Flyers B    14:59.17   33             
 41 Krot, Emily               10 36-Unattached         15:05.76                  
 42 Corner, Anastasia         10 Rain City Flyers B    15:11.21   34             
 43 Harmer, McClane            9 Trailblazers          15:12.29   35             
 44 Pauzauskie, Lieke          9 Rain City Flyers B    15:15.17   36             
 45 Stewart, Emerson          10 Rain City Flyers B    15:15.66   37             
 46 Eggleston, Morgan         10 Trailblazers          15:24.64   38             
 47 McAuslan, Tallulah        10 Rain City Flyers B    15:36.75   39             
 48 Shillito, Gloria           9 Rainier Beach Tr      15:43.36                  
 49 Kilner, Madeline           9 Trailblazers          15:47.77   40             
 50 Archer, Leah               9 Cascade Striders      16:02.71   41             
 51 Smith, Finley              9 Trailblazers          16:30.54   42             
 52 Press, Reyzl               9 Rain City Flyers B    16:41.29   43             
 53 Frisbie-Smith, Ryan        9 Rain City Flyers C    17:01.82                  
 54 Hong, Taylor               9 West Seattle          17:06.15                  
 55 Murray, Olivia            10 Trailblazers          17:14.81   44             
 56 Seeger, Celina             9 Federal Way Track     17:33.13   45             
 57 Bayless, Anna             10 Sonic Boom Running    17:54.44   46             
 58 Dougherty, Emilia          9 West Seattle          18:23.46                  
 59 Jones, Sienna              9 Speed Unlimited       18:38.09                  
 60 Steffensmeier, Cora       10 Rain City Flyers C    19:03.75                  
 61 Gonzalez, Lavaeh           9 Trailblazers          20:03.99   47             
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Rain City Flyers A           18    1    2    3    5    7   12   13   28     
      Total Time:  1:03:24.36                                                    
         Average:    12:40.88                                                    
   2 West Seattle Road Runners    70    8   10   15   16   21   22   29          
      Total Time:  1:08:21.29                                                    
         Average:    13:40.26                                                    
   3 Federal Way Track            83    4   11   19   24   25   30   45          
      Total Time:  1:08:46.33                                                    
         Average:    13:45.27                                                    
   4 Cascade Striders            122    6   17   27   31   41                    
      Total Time:  1:12:17.16                                                    
         Average:    14:27.44                                                    
   5 Sonic Boom Running          129   14   20   23   26   46                    
      Total Time:  1:14:12.52                                                    
         Average:    14:50.51                                                    
   6 Rain City Flyers B          153   18   32   33   34   36   37   39   43     
      Total Time:  1:14:16.60                                                    
         Average:    14:51.32                                                    
   7 Trailblazers Running Club   164    9   35   38   40   42   44   47          
      Total Time:  1:16:17.67                                                    
         Average:    15:15.54  


11-12 Boys 3 km
=======================================================================          
    Name                     Age Team                    Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Soto, Sam                 12 Whisper Running       10:48.55    1             
  2 Recupero, Vincent         12 Rain City Flyers A    11:02.30    2             
  3 Cameron, Tanner           11 36-Unattached         11:12.66                  
  4 Rickey, Connor            12 Cascade Striders A    11:13.35    3             
  5 Nelson, Henry             12 36-Unattached         11:17.23                  
  6 Wallace, Hudson           11 Snohomish Track       11:18.41    4             
  7 Brooks, Quinten           11 Speed Unlimited       11:19.89    5             
  8 Kolenski, Andrew          12 Rain City Flyers A    11:32.72    6             
  9 Jones, Tayten             11 Issaquah Par          11:37.04                  
 10 McNaul, Zach              12 Rain City Flyers A    11:40.21    7             
 11 Grice, David              11 36-Unattached         11:40.68                  
 12 Mills, Cole               12 Cascade Striders A    11:40.99    8             
 13 Jones, Jayden             12 Whisper Running       11:41.51    9             
 14 McManus, Charlie          12 Rain City Flyers A    11:44.29   10             
 15 Mirkin, Patrick           12 36-Unattached         11:47.97                  
 16 Sheffield, Jaxon          11 Cascade Striders A    11:48.61   11             
 17 Kelsey, Davis             11 Cascade Striders A    11:50.62   12             
 18 Corvin, Jax               12 36-Unattached         11:51.07                  
 19 Magill, Riley             12 Rain City Flyers B    11:55.68   13             
 20 Kiefer, Camden            11 Rain City Flyers A    11:55.97   14             
 21 Armes, Caden              12 Rain City Flyers B    11:57.41   15             
 22 Forrester, Gilbert        11 Rain City Flyers B    11:58.67   16             
 23 Campbell, Huston          11 Rain City Flyers A    11:59.08   17             
 24 Boyd, McKenon             12 36-Unattached         11:59.46                  
 25 Carlsen, Tanner           11 Whisper Running       11:59.80   18             
 26 Shillito, Kingston        12 Rainier Beach Tr      12:00.14                  
 27 Clash, Landen             11 Issaquah Par          12:00.81                  
 28 Reade, Brock              12 Federal Way Track A   12:03.56   19             
 29 Punke, Jackson            12 Speed Unlimited       12:06.95   20             
 30 Conner, Jordan            11 Trailblazers          12:08.47   21             
 31 Valdman, Charles          12 Speed Unlimited       12:11.10   22             
 32 Dooley, Jude              12 Federal Way Track A   12:12.76   23             
 33 Billett, Max              12 Rain City Flyers B    12:13.05   24             
 34 Barringer, Ronan          12 Federal Way Track A   12:13.35   25             
 35 Miramontes, Alejandro     11 Federal Way Track A   12:15.73   26             
 36 Sant, Zachary             11 Snohomish Track       12:21.09   27             
 37 McCoy III, Michael        12 Whisper Running       12:22.24   28             
 38 Rafalovich, Noam          12 Cascade Striders A    12:24.48   29             
 39 Montano, Rodrigo          11 Cascade Striders A    12:24.94   30             
 40 Bell, Emmett              12 36-Unattached         12:27.21                  
 41 Hanscom, Levi             12 Rain City Flyers B    12:31.62   31             
 42 Gilbert, Finn             12 West Seattle          12:35.09   32             
 43 Stevick, Wesley           11 Barron Park           12:36.11                  
 44 Christiansen, Carson      11 Trailblazers          12:38.09   33             
 45 Frederick, William        12 West Seattle          12:41.69   34             
 46 Furubotten, Jude          12 Barron Park           12:43.51                  
 47 Marty, Treyton            12 Whisper Running       12:43.82   35             
 48 Pruett, Adler             11 Issaquah Par          12:44.57                  
 49 Dayley, Joshua            12 Issaquah Par          12:45.63                  
 50 Nau, Eben                 11 Trailblazers          12:46.12   36             
 51 Leonard, William          11 Cascade Striders A    12:48.45   37             
 52 Withey Evans, Connor      12 Rain City Flyers C    12:52.92   38             
 53 Lee, Asher                11 Cascade Striders B    12:55.85   39             
 54 Loomis, CJ                11 King Cobras           12:57.20                  
 55 Barnett, Rei              11 Cascade Striders B    12:58.92   40             
 56 Shilley, Cole             11 Sonic Boom Running    13:00.32                  
 57 Turner, Tucker            11 Snohomish Track       13:07.74   41             
 58 Fenton, Brayden           12 Trailblazers          13:08.24   42             
 59 Jakubek, Evan             11 Rain City Flyers B    13:08.57   43             
 60 Martin, Mazama            11 Rain City Flyers C    13:08.88   44             
 61 Zimmerman, Oscar          12 Rain City Flyers A    13:09.25   45             
 62 Tran, Kardin              12 Whisper Running       13:11.15   46             
 63 Berwick, Ashton           12 South Hill Running    13:15.17                  
 64 Jackson, William          11 Rain City Flyers C    13:19.78   47             
 65 Campbell, Milo            11 Rain City Flyers A    13:21.30   48             
 66 Stern, Tamir              11 Cascade Striders A    13:23.61   49             
 67 Zehr, Dylan               11 Federal Way Track A   13:24.62   50             
 68 Nowicki, Cash             11 West Seattle          13:26.01   51             
 69 Forsberg, Calvin          11 Cascade Striders B    13:26.72   52             
 70 Parda-Jay, Jonah          12 Rain City Flyers C    13:27.11   53             
 71 Berwick, Dawson           12 South Hill Running    13:28.04                  
 72 Rushton, William          12 South Hill Running    13:29.22                  
 73 Mason, Chance             11 West Seattle          13:29.71   54             
 74 Muilenburg, Andrew        11 Snohomish Track       13:30.64   55             
 75 Sathiq, Rayhan            12 Cascade Striders B    13:31.02   56             
 76 Souza-Ponce, William      12 Rain City Flyers D    13:31.88   57             
 77 Stien, Leo                11 Rain City Flyers C    13:35.14   58             
 78 Poston III, Buford        12 Snohomish Track       13:35.58   59             
 79 Nelson, Austin            11 Federal Way Track A   13:36.67   60             
 80 Short, Jackson            11 Whisper Running       13:38.83   61             
 81 Wittmann, Nicholas        11 Rain City Flyers C    13:44.04   62             
 82 Galloway, Ryan            11 Federal Way Track A   13:52.08   63             
 83 Nostrom, Hawker           11 Federal Way Track B   13:53.64                  
 84 Morentsov, Samarth        11 Cascade Striders B    13:54.43   64             
 85 Doyle, Gage               11 Federal Way Track A   13:58.86   65             
 86 Thornburg, Owen           12 Sonic Boom Running    14:03.27                  
 87 Cook, Finnegan            11 West Seattle          14:03.89   66             
 88 Strasser, Syth            12 Sonic Boom Running    14:05.38                  
 89 Punke, Tucker             11 Speed Unlimited       14:06.08   67             
 90 Diller, Jack              12 Rain City Flyers C    14:11.36   68             
 91 Swart, Jet                12 West Seattle          14:11.65   69             
 92 Forcum, Brayden           12 West Seattle          14:14.00   70             
 93 Maclean, Gavin            12 Cascade Striders B    14:16.44   71             
 94 Maclean, Graeme           11 Cascade Striders B    14:19.79   72             
 95 Barker, Polk              12 Rain City Flyers C    14:34.49   73             
 96 Harmer, Wilson            11 Trailblazers          14:35.09   74             
 97 Kandukuri, Srivas         11 Cascade Striders C    14:49.06   75             
 98 Wick, Austin              12 Whisper Running       15:02.60   76             
 99 Grannis, Samuel           11 Rain City Flyers D    15:02.95   77             
100 Martin, Ford              11 Speed Unlimited       15:07.12   78             
101 Ashley, Ryan              12 Cascade Striders C    15:20.45   79             
102 Ranganathan, Raghav Kris  12 Cascade Striders C    15:37.24   80             
103 Cain, Oliver              12 Rain City Flyers D    15:44.23   81             
104 Ruiz Jr, Francis          12 King Cobras           15:44.54                  
105 Shan, Andrew              12 Rain City Flyers D    16:02.77   82             
106 Morris, Robbie            12 Cascade Striders C    16:23.00   83             
107 Xie, Tianyi               11 Speed Unlimited       17:03.15   84             
108 Bartkiw, Owen             12 Rain City Flyers D    17:19.38   85             
109 Hembrow, Jack             11 West Seattle          17:25.03                  
110 Leonard, Evan             11 Federal Way Track B   18:22.26                  
111 Martinez, Manuel          11 Cascade Striders C    22:50.00   86             
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Rain City Flyers A           39    2    6    7   10   14   17   45   48     
      Total Time:    57:55.49                                                    
         Average:    11:35.10                                                    
   2 Cascade Striders A           63    3    8   11   12   29   30   37   49     
      Total Time:    58:58.05                                                    
         Average:    11:47.61                                                    
   3 Whisper Running              91    1    9   18   28   35   46   61   76     
      Total Time:    59:35.92                                                    
         Average:    11:55.19                                                    
   4 Rain City Flyers B           99   13   15   16   24   31   43               
      Total Time:  1:00:36.43                                                    
         Average:    12:07.29                                                    
   5 Federal Way Track A         143   19   23   25   26   50   60   63   65     
      Total Time:  1:02:10.02                                                    
         Average:    12:26.01                                                    
   6 Snohomish Track             186    4   27   41   55   59                    
      Total Time:  1:03:53.46                                                    
         Average:    12:46.70                                                    
   7 Speed Unlimited             192    5   20   22   67   78   84               
      Total Time:  1:04:51.14                                                    
         Average:    12:58.23                                                    
   8 Trailblazers Running Club   206   21   33   36   42   74                    
      Total Time:  1:05:16.01                                                    
         Average:    13:03.21                                                    
   9 West Seattle Road Runners   237   32   34   51   54   66   69   70          
      Total Time:  1:06:16.39                                                    
         Average:    13:15.28                                                    
  10 Rain City Flyers C          240   38   44   47   53   58   62   68   73     
      Total Time:  1:06:23.83                                                    
         Average:    13:16.77                                                    
  11 Cascade Striders B          251   39   40   52   56   64   71   72          
      Total Time:  1:06:46.94                                                    
         Average:    13:21.39                                                    
  12 Rain City Flyers D          382   57   77   81   82   85                    
      Total Time:  1:17:41.21                                                    
         Average:    15:32.25                                                    
  13 Cascade Striders C          403   75   79   80   83   86                    
      Total Time:  1:24:59.75                                                    
         Average:    16:59.95         


11-12 Girls 3 km
=======================================================================          
    Name                     Age Team                    Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Sletner, Taylor           12 Gig Distance          11:49.95                  
  2 Oathout, Natalie          12 36-Unattached         11:51.34                  
  3 McKinstry, Bethany        12 Whisper Running A     11:52.76    1             
  4 Gavora, Abigail           12 Whisper Running A     11:59.42    2             
  5 Ingram, Madison           12 36-Unattached         12:15.54                  
  6 Lindquist, Sarah          12 Rain City Flyers A    12:17.05    3             
  7 Christ, Carly             12 Whisper Running A     12:23.56    4             
  8 Reed, Evelyn              12 Whisper Running A     12:25.86    5             
  9 Englert, Mesafint         12 Federal Way Track A   12:27.42    6             
 10 Gavora, Ava               11 Whisper Running A     12:28.08    7             
 11 Smith, Addison            12 36-Unattached         12:28.65                  
 12 Smith, Zaya               12 36-Unattached         12:30.86                  
 13 Borgelt, Vala             11 Sonic Boom Running    12:32.24    8             
 14 Watson, Greta             12 36-Unattached         12:33.26                  
 15 Bazzi, Sophia             12 Rain City Flyers A    12:36.19    9             
 16 Holme, Tegan              12 Federal Way Track A   12:39.74   10             
 17 Papineau, Elle            12 West Seattle          12:41.29   11             
 18 Rogge, Claire             12 Whisper Running A     12:42.90   12             
 19 Palmer, Audra             11 Washington W          12:47.87                  
 20 Phelps, Dasia             12 Federal Way Track A   12:51.31   13             
 21 Shin vonNordenflycht, Se  12 Rain City Flyers A    12:52.91   14             
 22 Lendrum Fort, Anna        12 Rain City Flyers A    12:56.83   15             
 23 Minnig, Elsa              12 West Seattle          12:58.09   16             
 24 Russell, Piper            11 Federal Way Track A   12:59.57   17             
 25 Kinhan, Dalia             12 Rain City Flyers A    13:01.95   18             
 26 Minnig, Lucy              11 West Seattle          13:03.12   19             
 27 Elger, Savannah           12 West Seattle          13:04.30   20             
 28 Lorenz, Naomi             12 Cascade Striders A    13:04.98   21             
 29 Ryan, Amelia              12 Cascade Striders A    13:08.56   22             
 30 Geldien, Lorelei          11 Issaquah Par          13:12.01   23             
 31 Anand, Netra              11 Cascade Striders A    13:18.31   24             
 32 Mitchell, Madelyn         12 Federal Way Track A   13:19.72   25             
 33 Bralower, Ida             11 Rain City Flyers A    13:20.04   26             
 34 Masunaga, Mio             12 Club Northwest        13:27.33                  
 35 Michael, Clara            11 Issaquah Par          13:32.04   27             
 36 Zhao, Kimberly            12 Cascade Striders A    13:32.94   28             
 37 Washburn, Addison         11 West Seattle          13:33.22   29             
 38 Kwok, Anna                12 Rain City Flyers A    13:33.89   30             
 39 Latterell, Elena          11 West Seattle          13:39.07   31             
 40 Collier, Sydney           12 Cascade Striders A    13:40.18   32             
 41 Quinto, Kiera             12 36-Unattached         13:41.64                  
 42 Slevin, Kailey            11 Yelm Tornado          13:50.65   33             
 43 Poland, Kyla              12 Yelm Tornado          13:57.50   34             
 44 Hoffman, Cameron Rose     11 Speed Unlimited       14:00.16                  
 45 Ireland, Esther           12 Yelm Tornado          14:00.44   35             
 46 Carter, Sonya             11 Rain City Flyers A    14:02.77   36             
 47 Hahn, Hayden              11 Yelm Tornado          14:05.56   37             
 48 Howard, Lyla              11 Whisper Running A     14:08.26   38             
 49 Bayly, Rory               12 36-Unattached         14:09.55                  
 50 Myers, Ava                11 Issaquah Par          14:14.81   39             
 51 Robertson, Madelyn        12 Whisper Running A     14:15.48   40             
 52 O'Claire, Lilly           11 West Seattle          14:18.69   41             
 53 Parekh, Dahlia            11 Cascade Striders A    14:19.02   42             
 54 Katsel, Ariel             11 South Hill Running    14:21.98                  
 55 Harding, Abigail          11 South Hill Running    14:28.32                  
 56 Leonard, Greta            11 Federal Way Track A   14:31.38   43             
 57 Hirose, Aiko              11 West Seattle          14:36.41   44             
 58 Young, Elise              11 Cascade Striders A    14:38.10   45             
 59 Weedon, Annika            12 Sonic Boom Running    14:52.96   46             
 60 Emery, Chaeli             11 Federal Way Track A   14:59.58   47             
 61 Heesacker, Taylor         11 Issaquah Par          15:03.65   48             
 62 Ide, Jorie                12 Yelm Tornado          15:04.51   49             
 63 Boettcher, Kaydie         11 Whisper Running B     15:08.29                  
 64 Walker, Mackenzie         12 Rain City Flyers B    15:22.30                  
 65 Seeger, Myllenia          11 Federal Way Track A   15:33.61   50             
 66 Trupin, Talia             11 Rain City Flyers B    15:47.76                  
 67 Davis, Sydney             11 Sonic Boom Running    15:55.43   51             
 68 Anderson, Elodie          12 Issaquah Par          16:07.68   52             
 69 Ellis, Olivia             11 Federal Way Track B   16:18.71                  
 70 Surratt, Maya             12 West Seattle          16:30.91                  
 71 Paterson, Amy             12 Cascade Striders B    16:32.54                  
 72 Manogaran, Manisha        11 Cascade Striders A    16:35.72   53             
 73 Nelson, Gracie            11 Yelm Tornado          16:51.74   54             
 74 Dahlke, Aidylein          11 Sonic Boom Running    16:52.69   55             
 75 DeBock, Taya              11 Sonic Boom Running    16:58.66   56             
 76 Whitaker, Sophia          11 Sonic Boom Running    17:55.16   57             
 77 Houghton, Daphne          11 West Seattle          18:54.76                  
 78 Webb, Zoe                 12 Cascade Striders B    21:38.03                  
 79 Sherman, Marilouise       12 Club Northwest        22:37.54                  
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Whisper Running A            19    1    2    4    5    7   12   38   40     
      Total Time:  1:01:09.68                                                    
         Average:    12:13.94                                                    
   2 Rain City Flyers A           59    3    9   14   15   18   26   30   36     
      Total Time:  1:03:44.93                                                    
         Average:    12:44.99                                                    
   3 Federal Way Track A          71    6   10   13   17   25   43   47   50     
      Total Time:  1:04:17.76                                                    
         Average:    12:51.56                                                    
   4 West Seattle Road Runners    95   11   16   19   20   29   31   41   44     
      Total Time:  1:05:20.02                                                    
         Average:    13:04.01                                                    
   5 Cascade Striders A          127   21   22   24   28   32   42   45   53     
      Total Time:  1:06:44.97                                                    
         Average:    13:21.00                                                    
   6 Yelm Tornado Track Club     188   33   34   35   37   49   54               
      Total Time:  1:10:58.66                                                    
         Average:    14:11.74                                                    
   7 Issaquah Parks & Rec Glid   189   23   27   39   48   52                    
      Total Time:  1:12:10.19                                                    
         Average:    14:26.04                                                    
   8 Sonic Boom Running          216    8   46   51   55   56   57               
      Total Time:  1:17:11.98                                                    
         Average:    15:26.40      


13-14 Boys 4 km
=======================================================================          
    Name                     Age Team                    Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Oliver, Drew              14 Rain City Flyers A    13:27.32    1             
  2 Corvin, Cruize            14 36-Unattached         13:33.34                  
  3 Sandnes, Will             14 Rain City Flyers A    13:50.41    2             
  4 Joy, Carter               14 Rain City Flyers B    13:53.59    3             
  5 Trevino, Alexander        14 36-Unattached         14:09.87                  
  6 Grice, Samuel             14 36-Unattached         14:10.14                  
  7 Dunne-Loper, Robert       14 Rain City Flyers A    14:10.45    4             
  8 Wagner, Ammon             14 Snohomish Track       14:18.89    5             
  9 Purcell, Quincy           14 Rain City Flyers B    14:19.15    6             
 10 Schubert, Sam             13 Rain City Flyers A    14:19.43    7             
 11 Rickey, Brennen           14 Cascade Striders A    14:24.18    8             
 12 Miles, Jonathan           13 Gig Distance          14:37.92    9             
 13 Bleakley-Harris, Stephen  14 Rain City Flyers B    14:42.04   10             
 14 Fradet, Preston           13 Gig Distance          14:45.58   11             
 15 Atrosh, Hudson            13 Speed Unlimited       14:50.24                  
 16 Tupper, Luke              14 Whisper Running A     14:53.27   12             
 17 Zeribi, Kamil             14 36-Unattached         14:54.66                  
 18 Ehler, Matthew            13 Gig Distance          14:56.76   13             
 19 Englert, Melkamu          14 Federal Way Track     15:04.65   14             
 20 Pratt, Degenet            14 Whisper Running A     15:05.89   15             
 21 Rafalovich, Zohar         14 Cascade Striders A    15:09.59   16             
 22 Manson, Thomas            13 Issaquah Par          15:10.47   17             
 23 McManus, Jacob            13 Whisper Running B     15:10.98   18             
 24 Keck, Christian           14 Gig Distance          15:11.63   19             
 25 Jakuc, Joachim            13 Cascade Striders A    15:11.90   20             
 26 Bao, Yanda                13 Issaquah Par          15:14.92   21             
 27 McKinstry, Joshua         14 Whisper Running B     15:15.35   22             
 28 Pollock, Samuel           13 Whisper Running A     15:16.93   23             
 29 Harmer, Cannon            14 Trailblazers          15:17.51                  
 30 Oroho, Evan               14 King Cobras           15:18.40                  
 31 Trius, Miles              14 Rain City Flyers B    15:19.02   24             
 32 Effgen, Shane             13 36-Unattached         15:21.61                  
 33 Ouellette III, Michael    13 Whisper Running A     15:21.96   25             
 34 Stewart, Aiden            14 Whisper Running B     15:28.38   26             
 35 Roberts, Xander           13 Snohomish Track       15:31.49   27             
 36 Sprinkle, Dawson          14 Whisper Running B     15:31.98   28             
 37 Tasky, Ian                13 Issaquah Par          15:33.66   29             
 38 Wilkins, Zackary          13 Cascade Striders A    15:35.78   30             
 39 Russell, Keefe            13 Federal Way Track     15:37.49   31             
 40 Caldwell, Grayson         14 Whisper Running B     15:40.33   32             
 41 Mapes, Weston             14 Gig Distance          15:47.68   33             
 42 Montano, Daniel           13 Cascade Striders A    15:49.43   34             
 43 Stevens, Dexter           13 Rain City Flyers B    15:55.06   35             
 44 Frank, Grant              14 Gig Distance          15:55.32   36             
 45 Sanderford, Evan          14 Federal Way Track     15:58.61   37             
 46 Frisbie-Smith, Duncan     13 Rain City Flyers A    16:01.44   38             
 47 Bowman, Brennen           14 South Hill Running    16:03.64                  
 48 Christensen, Toren        14 Cascade Striders A    16:05.53   39             
 49 Borden, Troy              14 Snohomish Track       16:08.84   40             
 50 Thomas, Cohen             13 Whisper Running A     16:09.52   41             
 51 Norman, Parker            13 36-Unattached         16:10.25                  
 52 Bigelow, Jack             13 Rain City Flyers A    16:10.92   42             
 53 Wood, Evan                14 Whisper Running A     16:11.27   43             
 54 Tait, Henry               13 Issaquah Par          16:11.92   44             
 55 McPherson, Scotty         14 Whisper Running B     16:13.79   45             
 56 Hart, Grant               13 36-Unattached         16:17.78                  
 57 Kelly, Miles              14 West Seattle          16:18.71   46             
 58 Churchman, Liam           13 Whisper Running B     16:19.89   47             
 59 Shepard, KeyShawn         13 36-Unattached         16:21.14                  
 60 Clash, Garren             13 Issaquah Par          16:21.96   48             
 61 Winston, Andrew           13 Snohomish Track       16:22.53   49             
 62 Manolides, Niko           14 Federal Way Track     16:22.83   50             
 63 Friis-Alfers, Isaak       13 West Seattle          16:23.40   51             
 64 Brinkhaus, Ian            13 King Cobras           16:24.23                  
 65 Schneider, Owen           14 Rain City Flyers B    16:41.35   52             
 66 Frederick, Taylor         14 West Seattle          16:47.21   53             
 67 Hill, Maxwell             13 Snohomish Track       16:48.37   54             
 68 Beltran, Aaron            13 Federal Way Track     16:53.35   55             
 69 Cabanier, Jasper          13 Rain City Flyers A    17:08.18   56             
 70 Pruitt, Dawson            13 36-Unattached         17:09.93                  
 71 Wolf, Preston             13 Federal Way Track     17:14.77   57             
 72 Mitchell, Carter          14 Federal Way Track     17:15.19   58             
 73 Leuschke, Johan           13 Rain City Flyers C    17:23.03                  
 74 Moazzam, Yusuf            13 Cascade Striders A    17:30.09   59             
 75 Davis, Alex               13 36-Unattached         17:33.49                  
 76 Trichel, Cameron          13 Speed Unlimited       17:35.63                  
 77 Cardona Ruud, Aiden       13 Cascade Striders A    17:53.90   60             
 78 Wagner, Kaden             13 Snohomish Track       18:21.02   61             
 79 Garcia, Ignacio           13 Issaquah Par          18:25.13   62             
 80 Bowles, Michael           13 South Hill Running    18:35.54                  
 81 Hudders, Nathan           13 Rain City Flyers A    18:52.26   63             
 82 Stacey, Thomas            13 Rain City Flyers B    19:02.29   64             
 83 Hall, Jackson             13 Trailblazers          19:28.99                  
 84 Koosmann, Orion           13 Federal Way Track     19:41.70   65             
 85 Snelling, Col             13 Rain City Flyers B    20:16.96   66             
 86 Bedrosian, Matthew        14 Cascade Striders B    20:37.05                  
 87 Artigalas, Antoine        13 Rain City Flyers C    20:37.76                  
 88 McAdams, Simeon           13 Rain City Flyers C    20:38.01                  
 89 Liddell, Finnegan         14 West Seattle          25:13.35   67             
 90 Mount, Jason              13 West Seattle          27:24.90   68             
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Rain City Flyers A           52    1    2    4    7   38   42   56   63     
      Total Time:  1:11:49.05                                                    
         Average:    14:21.81                                                    
   2 Rain City Flyers B           78    3    6   10   24   35   52   64   66     
      Total Time:  1:14:08.86                                                    
         Average:    14:49.78                                                    
   3 Gig Distance Project         85    9   11   13   19   33   36               
      Total Time:  1:15:19.57                                                    
         Average:    15:03.92                                                    
   4 Cascade Striders A          108    8   16   20   30   34   39   59   60     
      Total Time:  1:16:10.88                                                    
         Average:    15:14.18                                                    
   5 Whisper Running A           116   12   15   23   25   41   43               
      Total Time:  1:16:47.57                                                    
         Average:    15:21.52                                                    
   6 Whisper Running B           126   18   22   26   28   32   45   47          
      Total Time:  1:17:07.02                                                    
         Average:    15:25.41                                                    
   7 Issaquah Parks & Rec Glid   159   17   21   29   44   48   62               
      Total Time:  1:18:32.93                                                    
         Average:    15:42.59                                                    
   8 Snohomish Track             175    5   27   40   49   54   61               
      Total Time:  1:19:10.12                                                    
         Average:    15:50.03                                                    
   9 Federal Way Track           187   14   31   37   50   55   57   58   65     
      Total Time:  1:19:56.93                                                    
         Average:    15:59.39                                                    
  10 West Seattle Road Runners   285   46   51   53   67   68                    
      Total Time:  1:42:07.57                                                    
         Average:    20:25.52                                                    


13-14 Girls 4 km
=======================================================================          
    Name                     Age Team                    Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Borsheim, Ava             13 Federal Way Track     15:08.31    1             
  2 Budden, Ella              14 Federal Way Track     15:18.07    2             
  3 Cordova, Sara             14 Whisper Running B     15:42.26    3             
  4 Leone, Alexis             13 Whisper Running B     15:51.23    4             
  5 Kolenski, Megan           14 Rain City Flyers A    15:52.13    5             
  6 Galloway, Katelyn         13 Federal Way Track     15:53.65    6             
  7 Maas, Jamie               13 Whisper Running A     15:55.48    7             
  8 Thomas, Elle              13 Whisper Running A     15:56.36    8             
  9 Couch, Julia              13 Federal Way Track     16:03.83    9             
 10 Harig, Jane               14 Issaquah Par          16:13.07   10             
 11 McManus, Maisie           14 Rain City Flyers A    16:17.33   11             
 12 Willson, Phebe            13 Whisper Running A     16:18.35   12             
 13 Lovejoy, Elena            13 Rain City Flyers A    16:19.52   13             
 14 Boothby, Sydnee           14 Whisper Running A     16:23.84   14             
 15 Amato, Lauren             14 Whisper Running B     16:28.67   15             
 16 Schroeder, Bailey         13 Gig Distance          16:29.00   16             
 17 Tasky, Anna               14 Issaquah Par          16:32.57   17             
 18 Jones, Anika              14 Rain City Flyers A    16:32.86   18             
 19 Hernandez, Alivia         13 36-Unattached         16:35.24                  
 20 Waltz, Gabriella          13 36-Unattached         16:37.14                  
 21 Frye, Sawyer              13 Issaquah Par          16:44.54   19             
 22 Wallace, Hailey           13 36-Unattached         16:48.59                  
 23 Litton, Sophia            14 West Seattle          16:53.56   20             
 24 Garrison, Avery           14 Whisper Running A     16:56.85   21             
 25 Bailey, Hanna             14 Whisper Running A     16:58.57   22             
 26 Olsen, Danica             13 Gig Distance          17:01.11   23             
 27 Merrill, Kaia             14 Issaquah Par          17:06.32   24             
 28 Swihart, Claire           13 Rain City Flyers A    17:07.52   25             
 29 Ferrier, Alexandra        13 Gig Distance          17:08.15   26             
 30 Wilson, Charlotte         14 Whisper Running B     17:08.77   27             
 31 Cooke, Madelyn            13 Whisper Running B     17:09.58   28             
 32 Tran, Hanna               13 Whisper Running A     17:10.92   29             
 33 Laughlin, JC              13 Yelm Tornado          17:13.57   30             
 34 Bringemeier, Kira         13 Cascade Striders      17:16.93                  
 35 Fox, Kathryn              14 Rain City Flyers A    17:20.97   31             
 36 Lorenz, Hannah            14 Cascade Striders      17:21.26                  
 37 Willadsen, Gabriella      14 Yelm Tornado          17:24.91   32             
 38 Oliva, Giada              14 Issaquah Par          17:28.89   33             
 39 Boyce, Emma               14 Rain City Flyers A    17:30.10   34             
 40 Robertson, Alyson         14 Whisper Running B     17:37.50   35             
 41 Abdelale, Salma           13 Federal Way Track     17:40.06   36             
 42 Krueger, Emma             13 Gig Distance          17:49.61   37             
 43 Sherick, Samantha         13 West Seattle          17:53.98   38             
 44 Grant, Amanda             13 Whisper Running B     17:55.29   39             
 45 Jain, Vernika             14 Issaquah Par          18:01.24   40             
 46 Fowler, Kara              13 Yelm Tornado          18:07.74   41             
 47 Palmer, Taylor            13 Washington W          18:10.65                  
 48 Morente, Mia              13 Gig Distance          18:17.96   42             
 49 Welch, Brooklyn           13 Rain City Flyers A    18:25.32   43             
 50 Kelly, Amelia             13 36-Unattached         18:35.03                  
 51 Loomis, Amelie            13 King Cobras           18:36.54                  
 52 Wodrich, Catrin           14 West Seattle          18:39.87   44             
 53 Rounds, Abigail           13 Whisper Running C     18:46.68   45             
 54 Mayachar, Mia Abigail     13 Rain City Flyers B    18:50.61   46             
 55 Poston, Julia             13 Snohomish Track       18:53.99                  
 56 Mason, Sierra             14 West Seattle          18:58.56   47             
 57 Hollinger, Sophie         14 Federal Way Track     19:01.85   48             
 58 Bargfrede, Chloe          13 Rain City Flyers B    19:02.89   49             
 59 Kameda, Sarah             13 Rain City Flyers B    19:19.37   50             
 60 Heitmann, Lauryn          13 South Hill Running    19:25.08                  
 61 Souza-Ponce, Anya         14 Rain City Flyers B    19:25.43   51             
 62 Cornwall, Mackenzie       13 Yelm Tornado          19:27.18   52             
 63 Bowers, Madisen           14 36-Unattached         19:36.41                  
 64 Messer, Finley            13 Snohomish Track       19:41.46                  
 65 Dennie, Rachel            14 Issaquah Par          19:46.17   53             
 66 Christ, Callie            13 Whisper Running C     19:46.54   54             
 67 Pierson, June             13 West Seattle          19:52.05   55             
 68 Eichenberger, Allison     13 Cascade Striders      19:54.81                  
 69 Pettit, Kaitlyn           13 Yelm Tornado          20:07.22   56             
 70 Deuchler, Olivia          14 Whisper Running C     20:08.57   57             
 71 Voss, Luma                13 Club Northwest        20:09.11                  
 72 Kageler, Mikayla          13 Whisper Running C     20:09.95   58             
 73 Crum, Addison             13 Whisper Running C     20:10.43   59             
 74 Mihaylova, Nicole         13 Cascade Striders      20:12.54                  
 75 Soriano, Yesenia          14 Federal Way Track     21:01.13   60             
 76 Miyoshi, Claire           14 Rain City Flyers B    21:09.32   61             
 77 Jones, Kate               14 Gig Distance          23:02.96   62             
 78 Klem, Stella              13 West Seattle          23:18.31                  
 79 Kerwin, Ruby              13 West Seattle          23:18.85   63             
 80 Bateman, Riley            14 Yelm Tornado          23:26.50   64             
 81 Brathwaite, Jordyn        13 West Seattle          25:49.22   65             
 82 Martin, Jacqueline        13 West Seattle          26:34.20                  
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Federal Way Track            54    1    2    6    9   36   48   60          
      Total Time:  1:20:03.92                                                    
         Average:    16:00.79                                                    
   2 Whisper Running A            62    7    8   12   14   21   22   29          
      Total Time:  1:21:30.88                                                    
         Average:    16:18.18                                                    
   3 Rain City Flyers A           72    5   11   13   18   25   31   34   43     
      Total Time:  1:22:09.36                                                    
         Average:    16:25.88                                                    
   4 Whisper Running B            77    3    4   15   27   28   35   39          
      Total Time:  1:22:20.51                                                    
         Average:    16:28.11                                                    
   5 Issaquah Parks & Rec Glid   103   10   17   19   24   33   40   53          
      Total Time:  1:24:05.39                                                    
         Average:    16:49.08                                                    
   6 Gig Distance Project        144   16   23   26   37   42   62               
      Total Time:  1:26:45.83                                                    
         Average:    17:21.17                                                    
   7 West Seattle Road Runners   204   20   38   44   47   55   63   65          
      Total Time:  1:32:18.03                                                    
         Average:    18:27.61                                                    
   8 Yelm Tornado Track Club     211   30   32   41   52   56   64               
      Total Time:  1:32:20.62                                                    
         Average:    18:28.13                                                    
   9 Rain City Flyers B          257   46   49   50   51   61                    
      Total Time:  1:37:47.62                                                    
         Average:    19:33.53                                                    
  10 Whisper Running C           273   45   54   57   58   59                    
      Total Time:  1:39:02.17                                                    
         Average:    19:48.44     

                                  
 
15-16 Boys 5 km
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Marty, Nicholas           16 Whisper Runn          17:20.14   1 
  2 Blanshan, Joseph          15 Whisper Runn          17:21.40   1 
  3 Gagnon, Kelton            15 36-Unattache          17:26.45   1 
  4 Oathout, Alex             16 36-Unattache          17:42.03   1 
  5 Schweizer, Tove           15 36-Unattache          17:58.71   1 
  6 Martell, Isaiah           16 36-Unattache          18:02.68   1 
  7 Broadbent, Jakob          15 Snohomish Tr          18:30.74   1 
  8 Wells, Judah              16 36-Unattache          18:52.74   2 
  9 Kenyon, Jon               15 Snohomish Tr          18:54.03   2 
 10 Sing, Maximus             16 Federal Way           18:56.74   2 
 11 Wallace, Braden           15 Snohomish Tr          18:59.59   2 
 12 Schweizer, Koen           15 36-Unattache          19:05.34   2 
 13 Erickson, Ethan           15 Rain City Fl          19:34.49   2 
 14 Anguiano, Lorenzo         16 Whisper Runn          20:04.85   2 
 15 Venkat, Ishaan            15 Cascade Stri          20:13.06   3 
 16 Kuss, Cody                16 36-Unattache          20:33.04   3 
 17 Yohannes, Sirak           16 Whisper Runn          21:03.38   3 
 18 Cooper-Feldt, Keleb       16 36-Unattache          21:31.03   3 
 19 Manogaran, Narendra       16 Cascade Stri          22:21.38   3 
 20 Bustillo III, Romeo       15 Snohomish Tr          22:36.50   3 
 21 Todoroff, Derek           15 Snohomish Tr          22:40.15   3 
 22 Pree, Danny               15 Barron Park           23:45.13   3 
 23 Hartley, Jayden           16 South Hill R          25:51.60   3 
 24 Coomala, Daniel           15 Whisper Runn          26:24.60   3 
 25 Strasser, Kyllor          16 Sonic Boom R          29:00.85   4 
 
17-18 Boys 5 km
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Mills, Alex               18 36-Unattache          17:34.50   1 
  2 Keyser, Jackson           18 36-Unattache          17:47.90   1 
  3 Baltz, Steven             17 36-Unattache          17:59.02   1 
  4 Philbrick, Phillip Ty     17 Federal Way           18:47.15   2 
  5 Amato, Christopher        17 Whisper Runn          19:43.35   2 
  6 Joseph, Elian             17 Speed Unlimi          19:52.18   2  


                                Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Whisper Running              24    1    2    6    7    8   11               
      Total Time:  1:35:33.12                                                    
         Average:    19:06.63                                                    
   2 Snohomish Track              31    3    4    5    9   10                    
      Total Time:  1:41:41.01                                                    
         Average:    20:20.21                   


15-16 Girls 5 km
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Flolo, Katelyn            15 Whisper Runn          20:05.27   1 
  2 Kalisch, Milena           16 36-Unattache          20:17.71   1 
  3 Becker, Alyssa            16 36-Unattache          20:18.11   1 
  4 Freeman, Olivia           16 Rain City Fl          20:49.69   1 
  5 McKinstry, Ashley         16 Whisper Runn          20:58.56   1 
  6 Cook, Chloe               16 36-Unattache          21:22.63   1 
  7 Philbin, Jill             16 Rain City Fl          21:24.37   1 
  8 Hardman, Savanna          15 36-Unattache          21:24.62   1 
  9 Peddie, Natalie           15 Whisper Runn          21:32.31   1 
 10 Bleakley-Harris, Haylie   16 Rain City Fl          21:48.23   1 
 11 Ulin, Callie              16 Whisper Runn          21:52.10   2 
 12 Wick, Madison             15 Whisper Runn          22:25.76   2 
 13 Wildes, Olivia            15 36-Unattache          22:46.90   2 
 14 Buzzard, Chloe            15 Whisper Runn          23:07.02   2 
 15 Owen, Candice             15 Whisper Runn          24:38.29   2 
 16 Philbrick, Terra-Linh     15 Federal Way           29:35.00   3 
 
17-18 Girls
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
 1 Selenis, Asa              17 Rain City Fl          22:17.64   2 
 2 Meehan, Hannah            17 36-Unattache          22:46.61   2 
 3 Yagen, Heidi              18 36-Unattache          24:35.80   2 
 4 Snyder, Katelyn           17 36-Unattache          26:10.43   2 
 5 Van denBosch, Payton      17 36-Unattache          26:55.64   2    

                              Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Whisper Running              15    1    2    3    4    5    6    7          
      Total Time:  1:46:54.00                                                    
         Average:    21:22.80                                                                                                                               
                                                                                                                                                                                                       
USATF.tv
NationWide